Nordeconi kontserni üheksa kuu müügitulu suurenes aastaga 37% võrra

Nordecon ASi 2011. aasta üheksa kuu müügitulu ulatus 103,3 miljoni euroni, mis on 37% võrra rohkem kui mullu samal ajal ning ületab samuti kontserni mullust aastakäivet. Hoolimata III kvartalis teenitud kasumist kujunes kontserni üheksa kuu brutokahjumiks 717 000 eurot.

„Võrreldes mullusega, kui ehitusturg vaevles kõige hullemas kriisis, on praeguseks mahud siiski suurenenud. Tänavu üheksa kuuga saavutasime parema käibe kui mullu terve aastaga – see on kindlasti hea ja pingeid mahavõttev märk," lausus Nordecon ASi juhatuse esimees Jaano Vink. „Liigseid riske pole me praegust majanduskeskkonda arvestades võtnud,  samas on uusi ehitusobjekte lepinguportfelli lisandunud arvestatavas tempos ning teostamata tööde maht portfellis ulatus septembri lõpuks enam kui 155 miljoni euroni, mis ületab eelmise aasta vastavat näitajat umbes 70% võrra."

Jaano Vink lisas, et Nordeconi portfelli kasvu peamiseid tegurid on nii konkurentsiolukorra mõningane normaliseerumine – seda just teedeehituses ja veetrasside ehituses – kui ka kriisiaegsed ümberkorraldused ning tööprotsesside tõhusamaks muutmine ettevõttes, mis on võimaldanud tulemuslikumalt osaleda pakkumistel. Vähehaaval, kuid siiski on turuolukord paranenud ka hoonete valdkonnas, mis on andnud ehitajatele tööd juurde.

„Keskendume jätkuvalt oma tegevuses kasumlikkuse taastamisele. Ajalooliselt on kolmas kvartal ehitusettevõtetele aasta parim ning põhitegevuse osas suutsimegi jääda plusspoolele. Aruandeperioodi üldpilti mõjutab siiski jätkuvalt varasematel perioodidel sõlmitud madalate marginaalidega lepingute lõpetamine," lausus Jaano Vink. „Tulevikku vaadates oleme pigem optimistlikumad, sest lepinguportfelli kasumlikkuse kvaliteet on hakanud tõusma. Ometi ei maksa järgmistes kvartalites kiiret kasumihüpet majandustulemustes loota, kuna paljude projektide pikkused ulatuvad üle aasta ning tulemi realiseerumine võtab aega."

Jaano Vink märkis veel, et ehitustegevusele on soodsalt mõjunud pikalt kestnud soe sügis ning eeldatavalt pehmemaks kujunevad esimesed talvekuud lubavad ehk mullusest paremini lepinguid teostada ka neljandas kvartalis: „Loodame näiteks Sillamäe sadama uute kaide ehitusel töid teha järelejäänud aasta lõpuni."

Nordeconi üheksa kuu müügitulu jagunes hooneta ja rajatiste segmentide vahel pea võrdselt – säärase tasakaalu hoidmine riskide hajutamise eesmärgil on ka kontserni üheks eesmärgiks. Hoonete vallas oli antud perioodil suur osakaal ühiskondlike ja tööstushoonete ehitamisel. Rajatiste vallas moodustas suurima osa teedeehitus ja -hooldus ning erinevate välisvõrkude ehitamine.

Jaano Vink ütles, et madala marginaaliga lepingute lõpetamine ja ehitusmahtude kasv on toonud kontsernile vajaduse kaasata täiendavat käibekapitali. „Likviidsusrisk on suur kõigil peatöövõtu ja projektijuhtimisega tegelevatel ettevõtetel, kuna nad on sattunud positsiooni, kus raha tuleb kiiremini välja maksta kui see sisse tuleb – tellijate maksetähtajad on sisuliselt kaks korda pikemad kui alltöövõtu turul toimivad tähtajad. Olukorda on teadvustanud ka pangad, kes on valmis Nordeconile pakkuma täiendavaid finantseerimisvõimalusi likviidsusriskide maandamiseks, vastavad lepingud peaks sõlmitama veel sel aastal," selgitas Jaano Vink.

Eelmine Kõik postitused Järgmine