Nordeconi ehitatud Tartu Ahhaa keskuse katus sai maailma parima metallkatuse tiitli

Maailma katusemeistreid ühendav IFD (The International Federation for the Roofing Trade) valis eelmisel reedel oma aastakongressil parimaks metallkatuseks Nordecon ASi ehitatud Ahhaa teaduskeskuse katuse. Katuselahenduse autoriteks olid arhitektid Ain Padrik ja Vilen Künnapu, konstruktoriteks DMT Insenerid, ehitajapoolseks projektijuhiks Peeter Voovere. 

„Sellise kõrge tunnustuse üle on väga hea meel. Samas ei sünni ehituses erakordsed ja insenertehniliselt keerulised asjad ainult peatöövõtja töö tulemusel, vaid olulise panuse selle tiitli võitmiseks andsid paljud inimesed – alates arhitektidest ja materjalitootjatest kuni alltöövõtjate ja järelevalveni. Kõiki neid soovimegi siiralt tänada," lasusus Nordecon ASi juhatuse esimees Jaano Vink. "Ahhaa keskuse katuseid teeb eriliseks elluviidud lahenduste uudsus ja geomeetriline erakordsus, mida toetab kõigi detailide läbimõeldud planeerimine ja ehitus. Ilmselt seetõttu õnnestus ka konkursi lõppvoorus võita konkurente Poolast ja Austriast."

Jaano Vingi sõnul on Ahhaa Teaduskeskus tavapäratu geomeetriaga: 35-meetrise diameetriga liimpuitkaartega kuppel ja poolkuppel, kolmele betoonpostile toetatud kera, millel on raudbetoonist kausikujuline põhi ja planetaariumi klaaspõrand ning kuplit õhus ühendav kumerate nurkadega galerii. Kõigil neil katustel on katusekatteks Eestis haruldased või esmakordsed katusekatted ehk siis kuplil ja poolkuplil KalZip alumiiniumprofiilid ja keral Rheinzink titaantsink kassetid.

Kupli ja poolkupli katuste aluskonstruktsiooniks on liimpuitkandjad ja nendele naelutatud laudis. Kuplite kattekonstruktsioonis on tegu Baltikumis esmakordselt kasutusele võetud mittetuulutatava katusesüsteemiga. Süsteemlahendus koosneb aluslaudisele kleebitavast aurutõkkest, selle peale kinnitatud distantskanduritest, soojusisolatsiooni villast ja alumiiniumprofiil katusekattest. Tavapäratu on sellise katuselahenduse juures see, et soojusisolatsiooniks kasutatav vill surutakse alumiiniumprofiili paigaldamisel 2-3 cm kokku ja ei rajata aluskatteid ega katusekatte alust tuulutust. Paanid on omavahel pikisuunas masinvaltsitud, ristisuunas aga keevitatud kokku. Kogu katusekatte materjal toodeti eelnevalt tehases katusegeomeetria järgi, tootjaks KalZip GmbH.

Planetaariumi 11-meetrise läbimõõduga kera aluskonstruktsiooniks on terasest kolmemõõtmeline "pall". Kera katmisel võeti kasutusele vähelevinud materjal Rheinzink. Kassettidena katusekatte iga rea moodustavad erimõõdulised rombid. Lahendus on harvaesinev. Planetaariumi kupliga ühendava galerii katteks on S-laineline alumiiniumprofiil.

Nordecon ASi koostööpartneriteks Ahhaa keskuse ehitusel olid  DMT Insenerid OÜ, Arhitektuuribüroo Künnapu & Padrik, Peetri Puit OÜ, SGA Production OÜ, KalZip GmbH,  Ökomehed OÜ, Parmet AS ning Tallinna Linnaehituse AS.

IFD teatel oli konkursi eesmärgiks auhinnata väga hea teostuse ning kõrgetele turvalisuse standarditele vastavaid objekte. Konkursile oli üle maailma esitatud metallkatuste kategoorias 14 objekti seitsmest riigist. Konkurss toimus lisaks teraskatusele veel viilkatuse, lamekatuse ja parima fassaadi kategoorias. Kokku laekus konkursile kõigis neljas kategoorias hindamiseks 59 objekti kümnest riigist. IFD konkurss toimus tänavu esimest korda. Ahhaa keskuse kandidatuuri esitas katusemeistrite konkursile Eesti Katuse- ja Fassaadimeistrite Liit.

Fotod: Nordecon

www.powerhouse.ee/Nordecon/Katus.jpg

www.powerhouse.ee/Nordecon/Katus1.jpg

www.powerhouse.ee/Nordecon/Katus2.jpg

www.powerhouse.ee/Nordecon/Katus3.jpg

Eelmine Kõik postitused Järgmine