Teadus- ja ärilinnaku Tehnopol korraldatud tehisintellekti ehk AI töötoas said oma projektide väljatöötamiseks rahastuse kaheksa ettevõtet. Kokku investeeritakse pilootprojektidesse 257 950 eurot.
Kahepäevases töötoas arendas oma pilootprojekte 17 ettevõtet, kelle tööd juhtisid kogenud võtmementorid ja tehisintellekti eksperdid. Töötoa lõpus esitleti projektiplaani ja töö tulemit ekspertpaneelile, kelle valitud meeskonnad said projekti elluviimiseks ka rahastuse. Ekspertpaneeli kuulusid Andri Haran (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium), Juhan Madis Pukk (Flowit), Katre Eljas (tehisintellkti- ja robootikakeskus AIRE-EDIH), Meelis Bergmann (Flir Systems) ja Veljo Konnimois (Radius Machining).
Tehnopoli äriarendusjuhi Martin Goroško sõnul tegeles 17 tööstus- ja tootmisettevõtet kahe päeva jooksul väga intensiivselt tehisintellekti tehnoloogiate rakendamise plaani ning pilootprojekti kirjeldamisega. “Tehnopoli AI arenguprogrammi senine osalejate rekord ilmestab kasvavat huvi ja vajadust tehisintellekti vastu. Mul on hea meel, et tervelt 14 ettevõtet suutis plaani lõpuni viia ja finaalis ära tõestada, kuidas AI neile nii tehnoloogilise kui ärilise edu toob. Järgnevad pilootprojektid näitavad hästi, kuidas AI lahendusega on võimalik innovatsiooni teha väga erinäolistes ettevõtetes ja valdkondades,” ütles Goroško ja lisas, et AI arenguprogramm ühtib Tehnopoli eesmärgiga toetada maailma muutvaid ettevõtteid.
Töötoa tulemusel said oma pilootprojektide elluviimiseks rahastuse: LightCode Photonics (50 000 eurot), Grader Services (37 500 eurot), Marduk Technologies (35 000 eurot), Nordecon (35 000 eurot), Tarmetec (34 200 eurot), Elcogen (26 250 eurot), RAIKU Packaging (20 000 eurot) ja Robus Athletic (20 000 eurot).
Nordecon soovib lahendada probleemi, kuidas saada võimalikult efektiivselt visuaalne ja samas terviklik ülevaade ehitusplatsil toimuvast ning kuidas kogutavaid andmeid ehitustegevuse operatiivsel juhtimisel kasutada. Ettevõte sai oma lahenduse väljatöötamiseks 35 000 eurot. Nordeconi digilahenduste projektijuht Risto Vahenurm sõnas, et nende ambitsioon on olla andmepõhise juhtimise turuliider ehitussektoris. “AI töötuba aitab hoida fookust olulisimal ja annab meile täiendava võimaluse innovaatilisi lahendusi katsetada,“ ütles Vahenurm. Tema sõnul vastas töötuba nende ootustele: “Tehnopoli meeskond ja mentorid on protsessi käigus pühendunud ja osalejale toeks. Soovitan osalemist kõigile meeskondadele, kelle lahendamist vajavaid probleeme võiks eelduslikult tehisintellekti kaasabil lahendada.”
Töötoas osalesid väljakutsetega: Horizon Tselluloosi ja Paber, 10Lines, Päts, RAIKU Packaging, Robus Athletic, Elcogen, Grader Service, Hansavest Koolituskeskus, Kodatek, LightCode Photonics, Marduk Technologies, Nordecon, Pinni Manufaktuur, Solarstone, Solintel, Springmar, Tarmetec.
Lahendusi aitasid välja töötada: Net Group, Leanest, Gurud, Falconers, Codelive, TalTech, Superhands, Proekspert, Robotmees, Flowbase, Inspirators!
AI töötuba ja kiirendi on osa Tehnopoli AI arenguprogrammist, mis on ellu kutsutud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt. AI arenguprogramm koosneb 2023. ja 2024. aastal neljast töötoast, mille raames jagatakse AI arendusprojektidele rahastust.