Nordecon AS insenerehituse objektijuht: ehituses on selgelt liiga vähe naisi!

Ehituse peatöövõtule ja projektijuhtimisele keskenduv Nordecon AS on üks Eesti suuremaid ehitusettevõtteid. Insenerehituse objektijuht Henry Kõomägi kiidab tööandja pakutavaid põnevaid väljakutseid ja arenguvõimalusi ning innustab ka naisi rohkem ehitusvaldkonnas kaasa rääkima. 

Henry Kõomägi töötab ettevõttes juba seitse aastat. „Ehitust sattusin õppima tänu sõpradele – läksin pärast gümnaasiumi ajateenistusse ning sealt tulles sõbrad rääkisid, kui põneva erialaga on tegemist. Õppisin neli aastat Tallinna Tehnikakõrgkoolis ehitust ning hiljem läbisin TalTechis ka magistriõppe. Kooliaeg läks kiirelt, sest ehitust kogunevad õppima sarnase mõtteviisiga inimesed ja see tekitab ühtse kambavaimu. Lisaks on Eesti ehitussektor piisavalt väike, nii et jääd seda seltskonda tundma kogu eluks, kuna töö aitab kontakte hoida.”

Juba teisel kursusel sai Henry Nordeconis praktikakoha tööjuhina, enne seda oli aasta ühes pisemas ehitusettevõttes. Aga miks just Nordecon? „Minu jaoks on oluline, et siin on suurepärased arenguvõimalused. Ma arvan, et hea baasi annab see, kui areng on orgaaniline ehk liigud madalamast positsioonist loogiliste sammudena järgmise vastutusrikkama rollini. Nordecon on peatöövõtja, mis tähendab, et piltlikult on meie ülesanne inseneri teadmisi kasutades ehitusprotsessi pusletükid omavahel õiges järjekorras ja õiget pidi kokku panna. Terviku mõistmiseks on hea, kui varasemale kogemusele toetudes saad ise aru, kuidas toimivad väiksemate partnerite ja alltöövõtjate tööprotsessid. Igapäevatöö teeb kindlasti põnevaks pädevate ja toetavate kolleegide olemasolu – just nagu Nordeconis. Mis iganes ehitusplatsil juhtub või uuematel kolleegidel probleemiks on, saab alati suurema kogemusega töökaaslastelt nõu küsida. See on alustavale insenerile oluline.”

Kõomägi lisab, et kui noor on näiteks valiku ees, kas infotehnoloogia või ehitus, siis tema soovitaks ehitust, sest siin on kaks ühes. „Ehitusvaldkond on täna väga IT-põhine alates mudelprojektidest ja 3D joonistest kuni igapäevase tööde jälgimiseni. Alates objektijuhi positsioonist toimub sisuliselt kogu töö arvuti taga, aga mulle meeldib, et ehituses saab käia platsil ja vaadata, kuidas tööd sinu juhtimise all edenevad ning milline on tulemus ja kas midagi peaks kiirelt muutma. Ehituse puhul pean suurimaks väärtuseks näha progressi ja käegakatsutavat töötulemust, olgu selleks sild, sõidutee, hoone või mõni kaitserajatis. Aga loomulikult päris üksinda suuremaid projekte valmis ei tee ning ehituses töötavad inimesed peavad olema tugevad meeskonnamängijad.”

Lisaks soovitab ta tõsiselt lisaks meestele vaadata ehitusvaldkonna poole ka naistel. „Ehitus võib tunduda maskuliinne sektor, aga tegu ei ole ammu enam ainult „külma ilmaga müüri ladumisega“. Ehituse juhtimises ja lahendustes on aina rohkem tehnilist osa, kuhu tegelikult naised oma täpsuse ja detailsuse poolest hästi sobivad. Ehituses on selgelt liiga vähe naisi!”

Suuremas ettevõttes on ka arenguvõimalused suuremad

Kuigi hoonete ja teede ehitust õpetatakse koolis eraldi, näitab Kõomägi kogemus, et soovi korral saab hea objektijuht töötada mõlemas vallas. „Õppisin tõepoolest teedeehitust ja nüüd tegelen palju hoopis hoonete ehitamisega, aga tegelikult pole ehituse liigid sugugi nii erinevad, kui võiks arvata. Betoon on ikka betoon nii silla kui ka kortermaja puhul. Hoonete puhul küll lisandub teatud spetsiifikat, ent eriosade täppisteaduse tegemiseks on Nordeconis toetav eritööde osakond. Ja ei maksa karta liiga suurt vastutust – kogemus tuleb tasapisi, objekt objekti haaval. Teedeehituse haridusega inimesel tasub hoonete ehitust vaadata erinevate etappide haaval: alustad vundamendiga, siis juhid müüritöid, seejärel katusetööd ning ongi hoone koos! Ei maksa karta, et üht või teist pole koolis õppinud, sest toetavas meeskonnas rumalaid küsimusi ei ole.” Tasub arvestada, et ehitajaks saamine ei ole sprint vaid maraton, kogemuse saamine võtab aega. Esimest korda ehitusplatsile tulles ei peagi kõike teadma ja noorelt liitujalt seda ka keegi ei eelda.

Ta lisab, et tööandja suurusel on tegelikult oluline tähtsus. „Meie ettevõte teeb Eesti mõistes ka selliseid mastaapseid ja ainulaadseid objekte, mida teised ei tee. Nordeconi puhul on suur tõenäosus, et seal töötab mõni tuttav või tuttava tuttav, kellelt enne praktikakohale kandideerimist nõu küsida!”

Aasta tagasi oli Kõomägi Eesti aasta noore ehitusinseneri tunnustuse üks kolmest finalistist ning pälvis sel aastal Nordeconi aasta objektijuhi preemia. Ta möönab, et sellised tunnustused on väga olulised, sest näitavad, et ollakse õigel teel ning tema usub, et platsil kolleegidelt saadud väikesed tunnustused viivad lõpuks suuremani. „Tunnustus näitab ka ettevõtte head kasvatust nooremate kolleegide osas, head meeskonnatunnet ja kambavaimu. Huvilisel on võimalus Nordeconis võtta nii palju täiendkoolitusi kui jaksad – ole vaid ise mees (või naine) ja oled hinnatud töötaja! Ehitus on lai valdkond, igaühel on võimalus ehituse erinevad liigid endale selgeks teha. Meie ettevõttes hinnatakse erialalist haridust kõrgelt – see näitab inimese pädevust, mitmekülgsust ning suutlikkust võtta ette suuremaid ja ägedamaid projekte.”

Artikkel on ilmunud ajakirjas Võti Tulevikku 2023.

Eelmine Kõik postitused Järgmine