Saaremaa Gümnaasium sai pidulikult nurgakivi

Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsleri Mart Laidmetsa sõnul on Saaremaal täna tegutsevad gümnaasiumid teinud head tööd ja pakkunud saare noortele kvaliteetset haridust. „Riigigümnaasiumi tulekuga võimalused hariduse omandamiseks mitmekesistuvad veelgi. Õppekvaliteedi tagamise üheks eelduseks on ka tänapäevane õppehoone, kus on kodune, mugav ja hea nii õpilastel kui ka õpetajatel – selline inspireeriv koolikeskkond on peagi Kuressaares olemas,“ tõdeb Laidmets.

Koolihoone autoriteks on Martin Kinks, Risto Parve, Kai Süda, Margit Valma ja Heldi Jürisoo arhitektuuribüroost KARISMA arhitektid, kes võitsid 2018. aastal korraldatud arhitektuurivõistluse ideekavandiga „Sirge“. Galerii hoone 3D mudelist https://photos.app.goo.gl/6poXHpRNhGGzgk3G7.  

Riigi Kinnisvara kinnisvaraarenduse direktor Mihkel Mäger ütles, et koostöös heade partneritega oleme jõudnud koolimaja ehituses olulisse etappi. „Riigigümnaasiumi ehitusega oleme ilusti graafikus ning järgmise aasta sügisel saame juba koolihoone pidulikult avada. Suur heameel on ka sellest, et riigigümnaasiumi näol on Saaremaal üks kaasaegne töö- ja õpikeskkond varsti juures, mis on hea näide tänapäevasest ruumiloomest,“ lisas Mäger.   

Saaremaa Gümnaasium koolihoone on kompaktse vormiga, osaliselt kahe-, osaliselt kolmekorruseline, kus hoone kandvad konstruktsioonid on ristkiht- ja liimpuitkonstruktsioonidest. Koolihoonel on keskne läbi korruste ulatuv aatrium, mis ühendab kahte klassiruumidega hoonetiiba. Ka klassiruumide esised ühisalad on avarad ja liigendatud. Vaiksemad tsoonid võimaldavad omaette olemist. Läbi kahe korruse kulgevad õhuruumid ning valgusšahtid katuselt annavad ühisaladele täiendavalt valgust ja õhulisust.

„Nordeconil on vedanud. Igal aastal on meie ehitusobjektide portfellis ka mõni Eesti haridusmaastikku täiendav uus õppehoone. Meil on väga suur rõõm ehitada ka Kuressaares, kuhu on kerkimas uus väljapaistva arhitektuuriga ja ehitustehniliselt keerukas Saaremaa Gümnaasium,“ sõnas Nordeconi insenerehituse divisjoni juht Erkki Suurorg. „Saarel ehitades püüame kaasata maksimaalselt kohalikke partnereid ja tööjõudu, kes soovivad osa saada Kuressaarde ehitatavast olulisest maamärgist.“

Hoone piklikust peamahust väljaulatuvad osad on kaetud fassaadikanga süsteemiga, mis tagab lõunafassaadidel päikesekaitse. Fassaadikangas tekitab olukorra, kus hoone on ajas muutuv – päevasel ajal monoliitne hoonemaht muutub hämaras õhuliseks ja läbikumavaks. Hoone sisene valgus ja tegevused paistavad fassaadile välja. Tiibades paiknevad klassiruumid on suunatud ilmakaarte suhtes itta ja läände. See loob soodsa olukorra õppetöö jaoks, kuid tekitab vajaduse külgsuunast tuleva päiksevalguse varjestamiseks. Sellel eesmärgil on kavandatud klassi- ja tööruumide fassaadidele välised statsionaarsed puidust päikesekaitse ribid.

„On meeldiv tõdeda, et Saaremaa haridusmaastik on saamas uue kaasaegse ja väärika asutuse võrra rikkamaks. Kui senini on gümnaasiumi haridust andnud peamiselt meie kaks suuremat gümnaasiumi, siis alates 2021. aasta sügisest on need asendunud uue ja suure riigigümnaasiumiga, millest loodame juba niigi heale gümnaasiumi tasemele veel uut hingamist juurde saada. Samas saavad selle arvelt eelnimetatud koolid oma ruumikitsikusele natukenegi leevendust,“ rääkis olukorrast Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk.

Haridus- ja noorsootöö abivallavanem Helle Kahm lisas, et Saarema Gümnaasiumi nurgakivi panek on oluline sümbol pikale koostööle erinevate ametnike ja ametkondade ning riigi ja omavalitsuse vahel. „Nurgakivi panek on Saaremaa haridusmaastiku arengus väga oluline teetähis ning me oleme tänulikud inimestele, kes on selle sündmuse võimalikkusse panustanud,“ lisas Kahm.

Riigi Kinnisvaral on koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga ehituses lisaks Saaremaa riigigümnaasiumile ka Laagri riigigümnaasiumi õppe- ja spordihoone, Tabasalu haridushoonete kompleks ning Laagri riigigümnaasium.  Ehituslepinguid on sõlmitud kokku 21,6 miljoni euro väärtuses. Uued koolimajad saavad valmis järgmisel ning ülejärgmisel aastal. Gümnaasiumihoone ehitustöid rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi ning riigieelarvelistest vahenditest.

Eelmine Kõik postitused Järgmine