Hiiu Teed OÜ rajas Euroopa pikima 25,6 km Heltermaa-Rohuküla jäätee

Ehitusfirma Nordecon ASi 100protsendiline tütarfirma Hiiu Teed OÜ avatud Heltermaa-Rohuküla jäätee on 25,6 kilomeetriga täna kasutatavatest avalikest jääteedest Euroopa pikim. Sõltuvalt ilmaoludest võib trass pikeneda – kuni 29 kilomeetrini.

“Talitee ehk jäätee rajamine ja haldamine nõuab erilist tähelepanelikkust,” märkis Nordecon ASi juhatuse esimees Jaano Vink. “Teeolud võivad väga kiiresti muutuda, sisuliselt minutitega, mis nõuab rajajalt ja hooldajalt kohest reageerimist ja otsustamist, et mitte liiklejad ohtu seada. Hooldaja peab olema pidevalt kursis lähiaja jooksvate ilmastikuolude ja prognoosidega. Tee hooldaja peab hästi tundma ka veekogu, antud juhul merd, millel jäätee paikneb. Täna on see veidi lihtsam, kuna ilmaennustajaid ja -prognoosijaid on rohkem ning info täpsem.”

Hiiu Teed OÜ juhataja Raigo Sahtel ütles, et Eestis on väga pikaajaline jääteede rajamise kogemus. “Varasemal ajal määras kogemus ja looduse tundmine enne otsuste langetamist enam,” rääkis Raigo Sahtel. “Tee pikkus on varieeruv ja sõltub jääoludest. Aastate lõikes on Heltermaa-Rohuküla jäätee pikkus olnud 25-29 kilomeetrit. Tänavune tee, mis hetkel on kasutuses, on 25,6 km pikk, kuid arvatavalt tuleb lähipäevil trassi veidi ümber tõsta – öised külmad teevad oma tööd ning trass tõenäoliselt pikeneb.”

Raigo Sahtel rääkis, et kuni 2002. aastani rajas jääteed Heltermaa-Rohuküla ja Sõru-Triigi (Hiiumaa ja Saaremaa vahel) Hiiu Teedevalitsus. Alates 2002. aasta 01. detsembrist kui alustas iseseisva ettevõttena OÜ Hiiu Teed, sai Hiiu Teed võimaluse jääteid rajada ja hooldada pärast Maanteeameti korraldatud riigihanke võitmist.

“Hiidlastel on jääteede rajamise ja hooldamise kogemust üle 50 aasta, teadmisi on edasi antud põlvest põlve,” sõnas Raigo Sahtel. “Need teed on olnud eluliselt vajalikud, kuna varasematel aegadel, kui praamid olid kehvemad, käis talitee kaudu ka kauba ja ehitusmaterjali vedu. Jäätee rajamise teeb võimalikuks korraliku talve ja pakase olemasolu, mis tänavu on olnud tõesti korralik.”

Raigo Sahtel lisas, et Heltermaa-Rohuküla jäätee eripäraks on trassi pikkus ja asjaolu, et tee võimaliku pikkuse ja kandevõime valikud annab ette loodus. “Meie ülesanne on talitee nõuetest lähtuvalt rajada, kui see võimalik on,” sõnas Raigo Sahtel. “Nõuded on ajas muutunud, kuna autondus on oluliselt arenenud. Põhinõuded, mis on kehtinud ajast aega, on aga järgmised: liigelda tuleb valgel ajal, tuleb kinni pidada paigaldatud kandevõime piirangust, jääteel peab liiklusvahendi turvavöö olema lahti. Nõudeid on aja jooksul kogu aeg täiendatud, nii liiklejate ohutuse tagamiseks kui ka jäätee rajamiseks ja hooldamiseks.”

Täna kehtivad talitee turvanõuded on sätestatud: „Talitee rajamise, seisundi ja hooldamise nõuded“. Majandus- ja kommunikatsiooniministri 21. aprill 2004. a määrus nr.106; RTL 2004, 47,816.

Galerii:
www.powerhouse.ee/Nordecon/TalveteeHiiumaal

Nordecon AS (www.nordecon.com) on 1989. aastal asutatud Eesti juhtivaid ehitusettevõtteid. Alates 2006. aasta maist on Nordecon noteeritud NASDAQ OMX Tallinna börsil. Kontserni kuulub lisaks emaettevõttele üle 10 tütarettevõtte. Kontserni konsolideeritud auditeerimata käive oli 2010. majandusaastal ligi 100 miljonit eurot.

Eelmine Kõik postitused Järgmine