Detsembri alguses lüüakse Ülemiste City lennujaamaga külgnevas osas kopp maasse, et alustada Alma Tominga nimelise ärimaja ehitust. 2022. aasta lõpus uksed avav büroohoone kannab arendaja Mainor Ülemiste nägemuses kaugelt suuremaid väärtusi kui pelgalt üks moodne ehitis paljude omataoliste hulgas. Üle 30 miljoni euro küündiv investeering tähistab linnaku suurimat büroohoone projekti.
„Iga inimene soovib praktilisuse kõrval saada igapäevatööst emotsionaalse naudingu. Nii on ta õnnelikum, tulemuslikum ja tervem, jaksab ja naeratab rohkem. Seda hoonet rätsepatööna seest väljapoole kavandades lähtusime kohati otsustest, mida tavaline Exceli tabel ära ei põhjenda. Uudishimu luua töökeskkond, kuhu ka kodukontorist tagasi kibeletaks, oli lihtsalt nii suur,“ lausus naljatledes Mainor Ülemiste juhatuse esimees Margus Nõlvak.
„Julgen väita, et Eestis ei ole ühegi hoone rajamisele sel moel lähenetud. Võtsime inimese tervist fookusesse tõstva arhitektuurse idee väljapakkumisega paraja riski. Heameel tõdeda, et Mainor Ülemiste usk ja julgus meie nägemusega haakus,“ sõnas rahvusvahelisel arhitektuurivõistlusel võitjaks osutunud Arhitektuuribüroo PLUSS partner Indrek Allmann.
Alma Tomingas oli farmatseut ja Eesti esimene naisprofessor, kes pani siinmail aluse ravimtaimede viljelemisele. Tema tööst inspireeritud üle 20 000 ruutmeetri suuruse ärimaja idee autor ja peaprojekteerija on Arhitektuuribüroo PLUSS, ehitajad NOBE ja Nordecon konsortsium.
“Me naudime arhitektuurselt silmapaistvate ja eriliste hoonete ehitamist! Alma Tominga maja pole lihtsalt koht, kus tööl käia – see on keskkond, kus inimesed tahavad olla ja kohtuda. Hindan kõrgelt Mainor Ülemiste innovaatilist ja loomingulist lähenemist äripindade arendusele. NOBE-le omaselt lubame, et hoone valmib nobedalt planeeritud tähtajaks,” lausus NOBE juhatuse esimees Mait Rõõmusaar.
Tulevikubüroo, mis kaitseb tervist ja keskkonda
Allmann märkis, et eraldi tähelepanu on pööratud töötajate loovust tõstavatele ruumilahendustele. „Olgu selleks sise- ja välisruumi vahelist piiri nihutav suur rõdudega siseaatrium, neljameetrine kosk või interaktiivne mets, kuhu loodud troopilises mikrokliimas mõnus kolleegidega kohtuda ja kaamose vastu võidelda.“
Võidutöö tegi eriliseks viis, kuidas keskkonna ja töötajate tervise kaitsmisele läheneti ja need lahendati. „Tänapäevastes büroohoonetes pahatihti tekkivad tervisemured on meile kõigile teada. Peamiselt tulenevad need vähesest välisvalgusest ja liigsest õhu kuivusest,“ selgitas Allmann.
Korruste planeerimisel on lähtutud funktsionaalsusest, mis lubab pindasid vastavalt rentniku soovile hõlpsalt ümber kohandada. Ühest kavandatud korrusest loobumine oli samas emotsionaalne otsus – selle arvelt tulevad hoone 11 korrust kõrgemad, avaramad ning valgus- ja õhuküllasemad.
Läbi kahe korruse kõrguvas troopikaaias küündib õhuniiskuse tase 80% ja temperatuur 28 kraadini. „Troopikasse paigaldatavad nn. pesad pakuvad suurepärase võimaluse sotsialiseerumiseks ja tiimidele välkkoosolekute pidamiseks. Aga ka üksinda silmad sulgedes saab ette võtta lõõgastava reisi Põhjamaa kargusest troopilisele Bali saarele. Meie nägemuses üks tulevikubüroo just selline olla võikski,“ tõi Nõlvak välja.
Abilinnapea: igati rohepealinna vääriline kontseptsioon
“Ülemiste piirkond on tuleviku Tallinna värav. Alates 2006. aastast on Tallinn võtnud suuna roheliseks pealinnaks kasvamisele, mis tähendab säästlikkust ja loodussõbralikkust igas valdkonnas. Linna keskkond peab olema roheline nii väljast kui seest ning sestap on Alma Tominga maja kontseptsioon igati rohepealinna vääriline,” lausus Tallinna abilinnapea Andrei Novikov.
Hoonele on omistatud energia- ja keskkonnasäästlikkuse LEED® kuldsertifikaat, paigaldatakse päikesepaneelid ning linnakus esimene kaugkütte- ja jahutuse süsteem.
“Ülemiste City paistab linnaku äri- ja elukeskkonna arendamisel silma erakordse põhjalikkuse ja ambitsioonikusega. Julgus ja tahe ehitada tuleviku linna muudab iga linnakus asuva objekti unikaalseks ja isiklikuks, sest iga projekti keskmes on hoone kasutajad, nende vajadused ja ootused. Alma Tominga maja on ehitustehniliselt keerukas ning mul on hea meel, et saame selle ehitusel panna Nordeconi kontsernist välja suisa kaks tugevat tegijat,” lisas Nordecon ASi juhatuse esimees Gerd Müller.
Ülemiste City on innovaatiline ja kiirelt kasvav linnak, mis pakub parimat töö-, elu- ja arengukeskkonda enam kui 12 000 talendile ja pooletuhandele ettevõttele. Büroopindade vahetus läheduses asuvad koolid, tervisekeskus, poed, söögikohad ja spordiklubid.