Eesti suurima puithoone ehitustööd on alanud

Tallinna kõige kiiremini areneval mereäärsel promenaadil on alanud Loodusmaja ehitustööd. Detsembris 2023 allkirjastatud peatöövõtulepingu kohaselt vastutab Riigi Kinnisvara AS tellimusel Loodusmaja ehitustööde eest Nordecon AS. Eesti suurim puidust hoone rajatakse Tallinnas Kalamajja, vahetult Lennusadama kõrvale ja selle suurimaks kasutajaks saab 2,5 aasta pärast olema Eesti Loodusmuuseum.

Hoonetekompleksi jaoks vajaliku süvendi kaevetööd ehitusobjektil on tänaseks alanud. Loodusmaja koosneb kolmest eraldiseisvast, aga omavahel maa-aluselt ühendatud hoonest. Kompleksi kuuluvate väga eriilmeliste hoonete kogukõrgused maapinnast ulatuvad enam kui 20 meetrini. Kolmnurkse põhiplaaniga muuseumihoone katus on tugeva kalde all ning selle hoone kogukõrguse vahe on 10 meetrit. Hoonetekompleksile on projektijärgselt kavandatud 1 maa-alune korrus.

„Esimene tööde etapp on talvisel perioodil seotud peamiselt kaevetöödega ja sealt edasi kevadepoole juba vundamendi ja maa-aluse korruse ehitusega. Ehitustööde suurem vaatemängulisus, kui hooned juba kõrgusesse kerkima hakkavad, jääb aasta teise poole ja järgmisesse aastasse,“ kommenteeris Nordeconi projektijuht Rauno Rausk.

Ehitusaegne liikluskorraldus on lahendatud vastavalt objekti liiklusskeemile. Arvestades objekti paiknemist tiheda liiklusega Kalaranna tee vahetus läheduses, võib ehitustranspordi liiklemine tuua pööramiskohal Vesilennuki teele lühiajaliselt kaasa tavapärasest erinevat liikluskorraldust. Kaevatööde ajal liigub piirkonnas ka palju veoautosid, mistõttu palutakse liiklejail ohutuse huvides jälgida ajutisi märke.

„Kohalikult kogukonnalt palume kannatlikku meelt ja mõistvat suhtumist, kuna eks iga ehitusprotsess toob enda ümbrusesse kaasa mõningaid ebamugavusi kõrgenenud mürafooni või õhus lenduva tolmu tõttu. Anname endast parima, et neid kõigile nõuetele vastavalt võimalikult hästi ohjata,“ selgitas Rausk.

Valmivasse Loodusmajas saavad uued ja tänapäevased ruumid Keskkonnaamet, Keskkonnaagentuur, Keskkonnainvesteeringute Keskus, Ministeeriumi Infotehnoloogiakeskus ning (plaanitav) Maa- ja Ruumiamet. Hoone suurimaks kasutajaks on aga Eesti Loodusmuuseum.

Loodusmaja suletud netopind on planeeritud 24 660 m2. Loodusmaja asukoht on Vesilennuki 12, Tallinn. Tegemist saab olema Eesti suurima avalikus kasutuses puithoonega. Praegu on suurim puithoone äsja valminud Tallinna Pelgulinna riigigümnaasium. Loodusmaja avaliku arhitektuurikonkursi võitis arhitektuuribüroo Kavakava OÜ, arhitektid Siiri Vallner, Indrek Peil, Kristel Niisuke ja Ko Ai. Hoone planeeritud valmimisaeg on suvi 2026.

Eelmine Kõik postitused Järgmine