Avo Ambur: täna on nii, et ehitaja peab vastutama ka selle eest, mille tellija on ise tellinud

19. aprill 2016

Täna toimuval Eesti suurimal BIM-konverentsil BIMsummit ütles Avo Ambur Nordeconist, et oluline on Eestis selgeks teha, kes vastutab millise osa eest ehituses – kas näiteks projekteerimise eest vastutab projekteerija või kuulub lõppvastutus ikkagi ehitajale. Avo Ambur osales diskussioonis „Mis motiveerib Eestis BIMi kasutama?“ koos Reet Kalmeti, Virgo Sulakatko, Indrek Mooratsi ja Merylin Rüütliga. Diskussiooni juhatas Jaanus Uiga.

„Mudelprojekteerimises ja üldse kogu ehitamises on küsimus see, kas projekteerimise eest vastutab projekteerija või kuulub kogu lõppvastutus ikkagi ehitajale,“ rääkis Nordecon ASi juhatuse liige Avo Ambur. „Täna on nii, et ehitaja peab vastutama ka selle eest, mille tellija on ise tellinud. Meil puudub ehituses projekti üldkoordinaator – eri osadele tehakse eri ekspertiisid, kuid mitte keegi ei pane neid kokku ega vaata projekti kui tervikut. Ehitajale antakse ekspertiiside tulemused ja öeldakse – viige need nüüd ellu. Tellija peaks laskma kõik üle kontrollida juba projekti staadiumis.“

„BIMi rakendamisel on oluline, et tellija soovid ja nõudmised peavad olema kohe alguses BIMis. Oluline on selgeks teha ka, kuhumaani mudelit teha: mis mahus ja mis objektidel. Kõik ei peagi mudelisse minema, vaid see, mis on oluline ja mis toob kõige rohkem tulu,“ sõnas Avo Ambur.

„Nordeconi kui ehitusettevõtjat sunnib mudelit kasutama see, et oleme püüdnud, vähemalt enda meelest, olla innovatiivne ehitusettevõte,“ märkis Avo Ambur. „Tänaseks oleme hakanud aru saama, mis on BIM ja kuhu sellega võib jõuda. Eelkõige näeme mudelprojekteerimises kasu just ehitusplatsil – võimalikult efektiivne ehitustegevus. Mitte vigade parandus, vaid vigade ennetamine. Nordeconil on töös hetkel 4-5 hoonete ehitusprojekti, kus kasutame aktiivselt BIMi, teedeehituses on see toimunud juba aastaid.“

Täna ja homme toimub Tallinnas BIMsummit konverents, millel astuvad üles eksperdid Ameerikast, Saksamaalt, Suurbritanniast ja Eestist. BIM-tehnoloogia (Building Information Modeling) rakendamine annab võimaluse ehituses kõik projekti osapooled liita üheks meeskonnaks – kogu töötsükkel alates projekteerimisest lõpetades hoone ülalpidamisega on lihtsamini jälgitav ja hallatav tänu ehitusinfo mudelile.

BIMsummiti raames toimub homme, 20. aprillil avalik loeng, kus jagavad oma kogemusi ülemaailmselt tunnustatud BIM-visionäär Fred Mills Inglismaalt ja Jeremy Thibodeau – kogenud BIM-manager USAst. Loengul saab täpsema ülevaate BIMi olulisusest ehitussektoris ning selle rakendamisest praktikas.

BIMsummitil jagavad oma kogemusi näiteks René Schumann, Erik Sanford,  Jeremy Thibodeau, Fred Mills, Reet Kalmet, Silver Neemelo, Andrus Kõresaar, Avo Ambur, Virgo Sulakatko ja teised. Konverentsil osalemine annab 26 EEL-i täiendõppe punkti.

Eelmine Kõik postitused Järgmine