2023. aastal valmiv E-Piima uus tehasekompleks sai pidulikult nurgakivi

Täna asetasid maaeluminister Urmas Kruuse, AS E-Piim Tootmine juhatuse esimees Jaanus Murakas ja Nordecon AS juhatuse esimees Gerd Müller Paides nurgakivi E-Piima uuele tehasele.

2021. aasta suvel alanud ehitustööd kestavad pea 2,5 aastat, ehituse peatöövõtja on Nordecon AS. Ehitustööd hõlmavad enam kui 30 000 m2 tehase- ja administratiivhoone ehitust, lisaks pääslahoonet ning piirdeaedu.

“Piimandus on väga oluline valdkond, olles osa meie toidujulgeoleku tagatisest. E-Piima uue tehasekompleksi rajamine on märgiline nii ettevõttele kui ka kogu kodumaisele piimasektorile. Uus hoone suurendab oluliselt piima töötlemise võimekust kodumaal ning võimaldab jätta senisest suurema osa tulust Eesti piimatootjatele- ja töötlejatele,” sõnas maaeluminister Urmas Kruuse.

AS E-Piima Tootmine juhatuse esimees Jaanus Murakas: „Paidesse rajatava piimatööstusega saavutab Eesti piimatööstussektor senisest suurema konkurentsivõime. Kaasaegne tehnoloogia ja automatiseeritus tagavad kõrge tootmisefektiivsuse ja tootlikkuse. Tihe koostöö Hollandi partneritega on võimaldunud Eestisse tuua parima teabe tehase ettevalmistuse ja ülesehituse protsessist ning tagab tehase sujuva  käivitamise. Uue tehase mastaap eeldab mitmekülgsete kompetentside ja paljude osapoolte kaasamist ning nende kõrget professionaalsust. Oleme tänulikud avalikkusele mõistva ja toetava suhtumise eest, ilma milleta ei ole võimalik ambitsioonikaid projekte realiseerida.“

„E-Piima ehitustöödel oleme pidanud tulema toime nii koroonaviiruse, tarneraskuste kui Ukraina sõja mõjudest tingitud väljakutsetega. See on pingeline keskkond, milles edukaks toimetulekuks on koostöö võtmetähendusega,“ ütles Nordecon AS juhatuse esimees Gerd Müller. „Siin objektil oleme tõesti väga tihedas koostöös nii tellija kui kõigi teiste oluliste osapooltega leidnud häid lahendusi ja ehitustööd liiguvad tänu sellele plaanitud tempos.“

Paidesse uusehitisena rajatava E-piima tehasekompleksi kuuluvad kahekorruseline administratiivhoone, ühekordses mahus tootmispind ning seitsmekorruseline pulbritööstuse hooneosa, kokku suletud brutopinnaga 32 446,9 m2. Hoone peaprojekteerija on Novarc Grupp AS.

Hoone on vaatamata oma suurusele küllalt liigendatud, mis võimaldab arhitektuurselt hoonemahtusid rõhutada. Üldine tonaalsus on hele – nagu piim – peamiseks fassaadimaterjaliks on kolmekihilised teraskattega valged SW-paneelid. Aktsendiks on võilillekollased avatäited ja aknaraamid ning välistreppide kandurid ja laadimissildade ümbrised.

Tehasehoonesse sissepääs on ette nähtud administratiivploki kaudu, mille sissepääsukorrusel paikneb fuajee, tehasetöötajate riietusruumid ja puhkeruumid ning söökla. Eraldi riietusruumid on tootmisala töötajatele ning lao- ja logistika-ala töötajatele.

Tootmine paikneb reeglina hoone ühekordses mahus hoone keskosas ning kagutiivas. Täielikult mitmekorruseline on pulbritööstuse hooneosa, mille suuremahuliste kuivatitornide tehnoloogia on paigaldatud lisaks põhikorrustele veel täiendavalt viiele tehnoloogilise korrusele (kokku 7 korrust), millest kõrgeim ulatub ca 32m kõrguseni. Kuivatitornide tasapinnad on ühendatud läbiva trepikoja kaudu ning hädaväljapääsuks on ette nähtud hooneväline vahemademetega varustatud redel.

Eelmine Kõik postitused Järgmine