Vihjeliini kasutustingimused

  1. Mis on vihjeliin?

Alates 01.09.2024 jõustus tööalasest Euroopa Liidu õiguse rikkumisest teavitaja kaitse seadus (edaspidi „TÕRTKS“). Seaduses sätestatakse tööalase tegevusega teatavaks saanud Euroopa Liidu õiguse rikkumisest teavitamise ja teavitaja kaitsmise õiguslikud alused ning kehtestatakse vastutus kohustuste rikkumise eest. Seaduse eesmärk on tagada tööalase tegevusega teatavaks saanud Euroopa Liidu õiguse rikkumisest teavitajale kaitse.

Nordecon kontsern on Nordecon AS kodulehele loonud TÕRTKS-ist tulenevatele nõuetele vastava vihjeliini. Vihjeliin on loodud selleks, et kõik TÕRTKS paragrahvis 3 nimetatud isikud saaksid võimalikest TÕRTKS paragrahvis 2 lõikes 1 toodud rikkumistest anonüümselt teavitada.

  1. Miks on oluline teavitada?

Selleks, et aidata Nordecon kontsernil avastada kõik tööalase tegevusega teatavaks saanud Euroopa Liidu õiguse rikkumised, sh pettuse- ja korruptsioonikahtlused, võimalikult varakult. Nii saab Nordecon kontsern need kiiresti ja efektiivselt kontserni või organisatsiooni sees lahendada.

Teavitamine aitab vähendada tõsiste ja enam ühiskonda kahjustavate rikkumiste riske, võimalikud probleemid eos lahendada ning ennetada rikkumisi ja nende lahendamisele kuluvat aega.

  1. Kes saavad rikkumisest teavitaja kaitse?

Rikkumisest teavitaja kaitse saavad kõik TÕRTKS paragrahv 3 lõikes 1 loetletud isikud, kellel on Nordecon kontserni ettevõttega tööalane seos.

  1. Millistest juhtumitest teavitada vihjeliini kaudu?

Vihjeliini kaudu tuleb teavitada TÕRTKS paragrahv 2 lõikes 1 toodud tööalase tegevusega teatavaks rikkumistest, näiteks (mitteammendav nimekiri):

  • teid diskrimineeritakse;
  • toimub töökius;
  • teid survestatakse tegema midagi, mis ei ole kooskõlas teie enda veendumustega või eetiliste äritavadega;
  • Nordecon kontserni töötaja või koostööpartner on rikkunud seadust või eetilisi äritavasid;
    • riigihangetega seotud rikkumine;
    • keskkonnakaitse, tööohutuse, pettuse, korruptsiooni jmt rikkumised.

Esitatud infot ei pea tõendama, kuid teavitamisel tuleb kinnitada, et esitatud info on teavitajale teadaolevalt tõene ja täpne, ning teavitaja mõistab, et esitatud andmete õigsus on oluline edasise menetluse jaoks. Teavitaja on teadlik, et valeandmete esitamine võib kaasa tuua vastutuse ja õiguslikud tagajärjed. Seetõttu kinnitab teavitaja heas usus ja parima teadmise kohaselt, et kõik esitatud andmed on õiged.

Vajadusel edastab sõltumatu audiitorbüroo Ernst & Young Baltic AS rikkumise info pädevale ametiasutusele menetlemiseks.

  1. Millistest juhtumitest teavitada muid kanaleid kaudu?

Töötajatel ja töökohaga seotud teemadel soovitatakse samuti kasutada vihjeliini, selliselt on tagatud ka töötaja anonüümsus.

Garantiiprobleemid ja -puudused vajavad detailsemat menetlust ning üldjuhul ei lange garantiiga seotud teemad TÕRTKS-iga hõlmatud teemade alla, seega garantiiprobleemide ja -puudustega seoses pöörduge palun hoone või rajatise arendaja poole, kirjutage ehitise, rajatise või korteriomandi valdusega üle antud juhenditel olevale meiliaadressile või Nordecon AS-i üldmeilile nordecon@nordecon.com.

  1. Kas vihjeliin on turvaline ja anonüümne?

Nordecon kontserni ettevõtted täidavad vihjeliini osas kõiki TÕRTKS-ist tulenevaid kohustusi. Vihjeliini halduse teenuseid pakub sõltumatu audiitorbüroo Ernst & Young Baltic AS. Kõik vihjeliini kaudu esitatud teated jõuavad Ernst & Young Baltic AS-ile, kes edastab need Nordecon kontserni ettevõttele anonüümselt. Vihjeliini kasutamisel on tagatud rikkumisest teavitaja täielik anonüümsus.

  1. Kes teavitustega tegeleb?

Rikkumisteadete vastuvõtmisega ja menetlemisega tegeleb sõltumatu audiitorbüroo Ernst & Young Baltic AS, kes edastab anonüümse teate Nordecon kontserni ettevõttele. Vajadusel kaasatakse protsessi valdkonna spetsialiste ja muid pädevaid isikuid või edastatakse teade edasiseks menetlemiseks selleks pädevale isikule või asutusele, kes kõik täidavad TÕRTKS-ist tulenevaid kohustusi, sh teavitaja konfidentsiaalsuse tagamine. Nordecon kontserni ettevõtte ees tagatakse rikkumisest teavitaja anonüümsus.

Teavitajale annab tagasisidet nii teate vastuvõtmise, menetluse käigu kui ka järelmeetmete rakendamise kohta sõltumatu audiitorbüroo Ernst & Young Baltic AS. Kinnitust ja tagasisidet ei anta, kui teavitaja on tagasiside saatmise otsesõnu keelanud või on põhjust arvata, et see seaks ohtu teavitaja konfidentsiaalsuse.

Sõltumatu audiitorbüroo Ernst & Young Baltic AS saadab rikkumisteate kättesaamise kohta kinnituse rikkumisest teavitajale 7 päeva jooksul pärast teate kättesaamist. Kui teade ei kuulu seaduse kohaldamisalasse ning teavitajale ettenähtud kaitse ei kohaldu, teavitab Ernst & Young Baltic AS sellest rikkumisteate esitanud isikut.

Kui Ernst & Young Baltic AS-il puudub pädevus teate menetlemiseks, edastab Ernst & Young Baltic AS teate esimesel võimalusel pädevale asutusele, sealjuures informeerib Ernst & Young Baltic AS sellest teavitajat.

Sõltumatu audiitorbüroo Ernst & Young Baltic AS annab rikkumisest teavitajale tagasisidet järelmeetmete rakendamise ja rikkumise menetluse lõpptulemuse kohta esimesel võimalusel, kuid hiljemalt kolm kuud pärast rikkumisteate kättesaamist.

Rikkumisteateid säilitatakse kolm aastat alates teavitajale tagasiside andmisest.