Rahvusvaheline digiehituse konverents BIMsummit toimus 7.-8. septembril Tallinnas. Tänavu juba kuuendat korda aset leidnud konverents on eelkõige kogemuslugudele keskenduv ehitussektori digitaliseerimise võimalusi ja võimalikkust lahkav erialasündmus. BIMsummit tõi kokku ehitise elukaare kõik osapooled tellijatest projekteerijate ja ehitajateni. Konverents toimus sel korral suuremana kui eales varem, keskendudes kahel konverentsipäeval nii hoonete ehituse kui ka infraehituse digitaliseerimise väljakutsele.
„Tänavusel BIMsummitil saime jagada tõeliselt mõjusaid suuri ehitusprojekte, mille digitaliseerimise aste on maailmatasemel ja mille tiimide kogemusest võidame kõik ühiselt,“ sõnas konverentsi üks peakorraldajatest Miina Karafin, Nordeconi äritehnoloogia juht. „Rail Baltica, Rahvusraamatukogu, Paljassaare arendus on vaid mõned näited konverentsil jagatud projektidest. Rääkimata Norra peaesineja Øystein Ulvestad’i kogemusloost maailma pikimast ilma joonisteta ehk ainult BIM mudelite abil ehitatud sillast.“
2016. aastal toimunud esimesel BIMsummitil tundus ehituse digitaliseerimine veel kauge unistus. Kuid viimase kuue aasta jooksul on ehitusektor teinud märgatavaid edusamme. Kedagi ei üllata enam terminid: BIM, projektipank, aeromõõdistus või teostusmudel. Antud praktikad on muutunud sektoris tavapäraseks. Ei valeta ka andmed. Näiteks uueks sektori standardiks kujunevat Bauhubi projektipanka kasutab nüüdseks juba üle 550 ettevõte.
BIMsummit tõi kokku valdkonnaeksperdid nii riigi- kui erasektorist, et anda ühiste huvide leidmisel võimalus avatud dialoogiks. Tänases pingelises majanduskeskkonnas kipuvad igapäevased teemad tulevikuvaates ja arenguperspektiivist üle sõitma. Konverentsi esinejad tõdesid aga, et kui digitaliseerimine pole ehitussektoris veel kujunenud valdavaks töövormiks, liigutakse sinnapoole kiiremini kui ei kunagi varem.
Siiski selgus konverentsil, et ehitusektor saaks astuda järgmise revolutsioonilise sammu oma arengus, peab paranema koostöö. Mainor Ülemiste juhi Ursel Velve sõnul tuleks juuruta arusaam, et ehitus ei lõppe nö “võtmete üleandmisega”: „Kogu ehitusprotsessi ajal tuleks keskenduda koostööle, et ühiselt saavutada nii projekteerimise, ehituse kui ka hilisema halduse efektiivsus. Siiani tehakse sektoris palju topeltööd, projekteerides ehituse käigus eelnevalt projekteeritud etappe ringi, mis on kogu sektorile ülimalt aja- ja rahakulukas. Samas ei pruugi see tähendada olulist võitu hoone halduses. Oluline on ka ehituse ajal saavutada mudel, mida on võimalik hilisemalt halduses kasutusele võtta ning ka seeläbi suurendada sektori efektiivsust.”
Loodetavasti on juba BIMsummit 2023 ajaks sõna „koostöö“ ehitussektorile sama tuttav kui BIM. Kohtumiseni järgmise aasta konverentsi!
7.-8. septembril 2022 toimus Tallinnas Erinevate Tubade Klubis kuuendat korda BIMsummit Estonia . tegemist on praktikult praktikule suunatud konverents, kus läbi kogemuslugude ning arutelude jõuavad osalejateni BIMi ja digitaalehituse kõige päevakajalisemad teemad ning tulevikuvisioonid. BIMsummit 2022 toetajad: AruCAD Süsteemid, Bauhub, Commuun, CES Estonia, Dalux, DataCap, Geosoft, Infrakit Eesti, Innopolis, Mapri Ehitus, Nordecon, Sirkel & Mall, TARCON jaTrimble. Lisainfo: www.bimsummit.ee