Tallinna Kunstihoone sõlmis ehituslepingu ettevõttega Nordecon Vabaduse väljakul asuva 3600-ruutmeetrise näitusepinna renoveerimiseks. Ajalooliselt Eesti kunstiväljal väga oluline asutus valmib 2026. aasta lõpus.
“Väärtuslikku hoonet hakkab renoveerima Eesti ehitusmaastiku tugevaim tegija ja seetõttu saame olla kindlad, et kunstihoone taastatakse järgmisteks kümneteks aastateks väärikalt, kvaliteetselt ja vastupidavalt,” ütles Tallinna Kunstihoone juhataja Paul Aguraiuja. “Kunstihoone renoveerimiseni jõudmine on olnud erakordselt keeruline ja pikk protsess. Olen väga tänulik poliitikutele ja ametnikele, kes on terve selle teekonna jooksul mõistnud, et kunstihoone on palju enamat, kui lihtsalt kunstinäituste korraldamise koht. Tegu on Eesti kultuuri sümbolehitisega riigi peaväljakul, kus 90 aasta jooksul on kunstist elamuse saanud mitmed põlvkonnad.”
Renoveeritud kunstihoones saavad olema näitusepinnad, ateljeed, töökojad ja bürooruumid. Hoovi peale rajatavas uusehituses lisandub maa-alune multifunktsionaalne black box saal. Uuesti avatakse Kuku klubi, mis laieneb esimesele korrusele ja suvekuudel sisehoovi. Tallinna Kunstihoone hoovis saab olema vabaõhu skulptuurigalerii.
Nordeconi juhatuse liikme Tarmo Pohlaku sõnul on kunstihoone renoveerimine põnevalt keeruline väljakutse mitmel põhjusel. “Esiteks tema asukoht – renoveeritav hoone piirneb ühest küljest Vabaduse platsi ja teisest küljest vanalinna kitsa siseõuega, mille ligipääsetavus on väga piiratud. Sinna kuus meetrit maa alla ulatuva uue black box-stiilis näitusepinna ehitamine ei ole lihtne ülesanne,“ lisas Tarmo Pohlak. „Teiseks asume taastama ja säilitama pea 100 aasta vanuseid pindu – põrandaid, uksi ja aknaid, mis on kogu oma eluea olnud aktiivses kasutuses ja kunsti teenistuses.“
Tallinna Kunstihoone renoveerimistööde peatöövõtjaks on Nordecon AS. Hoone arhitektuurse projekti on teinud Juhan Rohtla, Kalle Komissarov, Joel Kopli ja Kristiina Way KUU Arhitektidest ja sisearhitektuurse lahenduse autoriks on Tarmo Piirmets PINK Sisearhitektidest.
- Sõlmitud ehituslepingu maht on ligi 8 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks.
- Tallinna Kunstihoone valmis 1934. aastal. Viimati renoveeriti näituseruume 1995. aastal, osa maja ja tehnosüsteeme pole peale teist maailmasõda kordagi renoveeritud.
- Tallinna Kunstihoone kolis näitusetegevuse hoone remondi ajaks Lasnamäe paviljoni 2022. aasta novembris. Taaskasutatav hoone asub Lindakivi keskuse kõrval aadressil Jaan Koorti 24.
- SA Kunstihoone on kaasaegse kunsti asutus, mille näituseprogrammi näeb aastail 2022–2026 kahel näitusepinnal: Tallinna Kunstihoone Lasnamäe paviljonis ja Tallinna Linnagaleriis.