Maailma katusemeistreid ühendava organisatsiooni IFD (The International Federation for the Roofing Trade) peasekretär Detlef Strauch andis täna ehitusmessil Eesti Ehitab 2012 AS-ile Nordecon üle auhinna maailma parimaks valitud Tartu Ahhaa teaduskeskuse metallkatuse ehitamise eest.
Katuselahenduse autoriteks olid arhitektid Ain Padrik ja Vilen Künnapu, konstruktoriteks DMT Insenerid, ehitajapoolseks projektijuhiks Peeter Voovere.
„Külastasin praegu Eestis viibides ka ise Tartus Ahhaa keskust ja saan ainult möönda, et auhinna saanud katuse puhul on tegemist hea ja kvaliteetse tööga – suur tänu Nordeconile,“ lausus Detlef Strauch täna ehitusmessil Eesti Ehitab 2012 parima metallkatuse ehitaja auhinda üle andes.
Detlef Strauchi sõnul üllatas IFD juhtkonda parima katuse konkursil osalenud riikide ja võistlustööde rohkus ning sõltumatust ekspertidest koosneval žüriil oli tükk tegemist, et selgitada välja oma ala parimad.
Ahhaa Teaduskeskus on tavapäratu geomeetriaga: 35-meetrise diameetriga liimpuitkaartega kuppel ja poolkuppel, kolmele betoonpostile toetatud kera, millel on raudbetoonist kausikujuline põhi ja planetaariumi klaaspõrand ning kuplit õhus ühendav kumerate nurkadega galerii. Kõigil neil katustel on katusekatteks Eestis haruldased või esmakordsed katusekatted ehk siis kuplil ja poolkuplil KalZip alumiiniumprofiilid ja keral Rheinzink titaantsink kassetid.
Kupli ja poolkupli katuste aluskonstruktsiooniks on liimpuitkandjad ja nendele naelutatud laudis. Kuplite kattekonstruktsioonis on tegu Baltikumis esmakordselt kasutusele võetud mittetuulutatava katusesüsteemiga. Süsteemlahendus koosneb aluslaudisele kleebitavast aurutõkkest, selle peale kinnitatud distantskanduritest, soojusisolatsiooni villast ja alumiiniumprofiil katusekattest. Tavapäratu on sellise katuselahenduse juures see, et soojusisolatsiooniks kasutatav vill surutakse alumiiniumprofiili paigaldamisel 2-3 cm kokku ja ei rajata aluskatteid ega katusekatte alust tuulutust. Paanid on omavahel pikisuunas masinvaltsitud, ristisuunas aga keevitatud kokku. Kogu katusekatte materjal toodeti eelnevalt tehases katusegeomeetria järgi, tootjaks KalZip GmbH.
Planetaariumi 11-meetrise läbimõõduga kera aluskonstruktsiooniks on terasest kolmemõõtmeline "pall". Kera katmisel võeti kasutusele vähelevinud materjal Rheinzink. Kassettidena katusekatte iga rea moodustavad erimõõdulised rombid. Lahendus on harvaesinev. Planetaariumi kupliga ühendava galerii katteks on S-laineline alumiiniumprofiil.
Nordecon ASi koostööpartneriteks Ahhaa keskuse ehitusel olid DMT Insenerid OÜ, Arhitektuuribüroo Künnapu & Padrik, Peetri Puit OÜ, SGA Production OÜ, KalZip GmbH, Ökomehed OÜ, Parmet AS ning Tallinna Linnaehituse AS.