Lae End kolmas hooaeg sai avapaugu!

„Lae end“ haridusprogrammi valitud 20 särasilmset õpetajat alustasid koolitussarja.

Kolmas hooaeg kahekordistas osalevate õpetajate arvu, lisades sel aastal programmi lisaks füüsika suunale ka keemia suuna. Haridusprogrammi kolmandast hooajast võtavad osa õpetajad kaheksast erinevast maakonnast, sealhulgas 2023. aastal aasta gümnaasiumiõpetaja tiitli pälvinud Rakvere Riigigümnaasiumi füüsikaõpetaja Raimo Maasik.

Kutsekoja tööjõu- ja oskuste prognoosisüsteemi OSKA koostatud analüüsist selgus, et jätkuvalt on suur õpetajate asendusvajadus. Eeskätt on puudu matemaatika ja loodusainete õpetajatest. Tekitamaks noortes huvi reaalteaduste õppimise vastu, on tarvis inspireerivaid õpetajaid, kes oskaksid õpitavat reaalse eluga siduda, innustaks küsima, kahtlema ja katsetama. Ka õpetajal endal peab olema õppetöö läbiviimine põnev ja seda Lae End programm neile pakubki, viies õpetajad kokku haridusvaldkonna uuendajatega.

Ettevõtted ABB, Enefit, Fermi Energia, LHV, Nordecon ja Metrosert lõid koostöös haridusmaastiku eestvedajatega õpetajatele suunatud programmi Lae End aastal 2022, et viia kaasaegsem õppekogemus kõigi füüsikat ja keemiat õppivate põhikoolilasteni üle Eesti. Programmi partneriteks on Eesti Füüsika Selts, Eesti Keemiaõpetajate Liit, Praktikal ja Videoõps.

Õpetajad külastavad haridusprogrammi ellu kutsunud ettevõtteid, et näha seal füüsika, keemia ja inseneriameti praktilisi näiteid. Samuti loovad nad koostöös Videoõpsiga õppevideod, mis katavad 7. klassi loodusõpetuse õppeprogrammi, et toetada õpetajaid koolides ning noori iseseisvas õppimises. Lisaks saavad õpetajad korraldajatelt kingiks Praktikali õppekomplektid praktiliste tundide läbi viimiseks. Programmi lõpus saavad õpetajad rahalise preemiana 13. kuupalga, 2184 eurot brutos, mis on võrdne 2024. aasta õpetaja keskmise palgaga.

Eelmisel aastal programmis osalenud Vändra Gümnaasiumi füüsika- ja keemiaõpetaja Merit Eier ütleb, et programmis osalemine aitas tema tassi õpetajana täita ning kohtumised ettevõtete juhtidega ja ettevõtete külastused tekitasid tunde, et tema õpetajana on oluline lüli õpilaste ja nende tuleviku tööandjate vahel.

„Paljud õpilased teevad oma tulevase erialavaliku põhikoolis saadud õpikogemuste põhjal. Seega on motiveeritud ning säravatel keemia- ja ka füüsikaõpetajatel oluline roll kanda. “Lae end” programm on suurepärane võimalus õpetajaameti väärtustamiseks ja loodusainete õpetajate ameti populariseerimisel. Programm tõmbab tähelepanu õpetajaametile, selle murekohtadele ja rõõmudele ning aitab järelkasvu probleemi lahendamisele kaasa. Ettevõtted on pannud õpetajaameti väärtustamisele õla alla ning õpetajaameti positiivne kuvand on see, mida tasub levitada, sest õpetajaamet on väärt amet!“ sõnab Eier.

 

Eelmine Kõik postitused Järgmine